מדריך למורה
מטרות הפעילות
מערך פעילויות
פעילויות העשרה
מטרות הפעילות
הפעילות מיועדת לתלמידי חטיבת הביניים.
1. לקיים דיון בהקשר לסרט "תומר והשרוטים" ובעקבותיו דיון
במושגים: סטיגמה,
שבירת סטיגמה, נבואה שמגשימה עצמה (אפקט פיגמלון) חשיפה אישית, בחירה,
אחריות.
(שהתלמיד יבין את משמעות המושגים ויוכל למקם אותם ביחס לעצמו וביחס
לזולתו).
2. לעורר תשומת לב התלמיד למרכיבי הדרמה בסרט התיעודי והעלילתי.
מערך פעילויות
1. פתיחה (טרום צפייה) דיון פתוח בכיתה.
א. סיפור/שיר : סטיגמה - קריאה [בסיפור/שיר] כפתיחה .
השאלה לדיון: כשאני אומר "שרוט" על מה אני חושב ? מהי סטיגמה
?
לאחר דיון קצר המורה מקשר בין שרוט לבין [סטיגמה].
הצבת שאלה לדיון בכיתה: האם "שרוט" יישאר לעולם "שרוט",
או שהוא מסוגל להשתנות?
האם אפשר לשבור את הסטיגמה ? מה צריך כדי לשבור את הסטיגמה ?
ב. תקציר הסרט
המורה מוסר את תקציר הסרט לתלמידים: הסרט "תומר והשרוטים" מתעד
את מאמציה של
חבורת נערים ומדריכם להעלות הצגה המספרת על עצמם. לאחר הצפייה בסרט
נחזור
לדון באופי הקשרים בין תומר לשרוטים).
2. שתי חלופות לפעילות (לבחירת המורה)
חלופה א': דיון פתוח (ללא מטלות טרום צפייה)
(1) צפייה בסרט ודיון פתוח בכיתה (המורה מוביל את הדיון ומנחה אותו).
נקודות לדיון:
שם הסרט כמונח מפתח להבנת נושאו: להיות שרוט = להיות עם סטיגמה. הסטיגמה
[כנבואה
[כנבואהשמגשימה את עצמה].
ההשוואה בין תומר לחבורה תומר והשרוטים, כלומר תומר=שרוטים או תומר
לעומת
השרוטים, כלומר תומר? שרוטים? במה דומה תומר לשרוטים? מהי נקודת ההשקה
בינו
לבין השרוטים? במה נבדל תומר מהשרוטים ? האם תומר יכול להיות מנהיג?
איך
ניתן לצאת מן השריטה? האם ניתן לרפא את השריטה או רק להעמיק אותה?
איך ניתן
לשבור סטיגמה ? האם להיות שרוט הוא בבחינת [נבואה שמגשימה את עצמה]?
(2) הפנייה לקישורים ועבודה אישית מתוקשבת התמודדות מול טקסט הקישורים.
בקישורים הבאים תוכל למצוא מידע וביקורות על הסרט. עיין בקישורים ובחר
בדף
אחד (אתר) מהם.
חשבו וקיימו דיון: האם הטקסט ממצה את מה שקשור לסרט? האם אתם מסכימים
למה
שכתוב על הסרט? איך הוא מתקשר לדיון בכיתה, מה ניתן להוסיף עליו?
בסיכום הדיון המשותף כל אחד יכתוב ביקורת משלו על הסרט.
[תומר והשרוטים - הפנייה לקישורים]:
חלופה ב': עבודה בקבוצות (עם מטלות טרום צפייה)
המורה מחלק את הכיתה ל 3-5 קבוצות. כל קבוצה מקבלת מטלות צפייה לפני
הצפייה
בסרט (ניתן לתת אותן מטלות ליותר מקבוצה אחת). לאחר הצפייה ייערל דיון
וסיכום בכיתה.
1. דיון פותח (טרום צפייה: פתיחה לשתי החלופות)
2. מטלות צפייה
3. צפייה
4. סיכום ודיון
מטלות צפייה
מטלה לכל הקבוצות : רשמו שלושה משפטי מפתח מתוך הסרט
הגדרות
עיין [בהגדרות]: אחריות, בחירה, חשיפה. בחר אחת מהן - זו שלדעתך בולטת ביותר
בסרט . הסבר כיצד הגדרה זו מבוטאת בסרט.
ציינו 3-2 קטעים המהווים, לדעתכם, את נקודות השיא של הסרט. מקמו
נקודות
אלה על ציר התפתחות הסרט:

בחר קטע אחד מתוך הסרט, שבו לא נשמע דיבור אלא רק פס קול מוסיקלי
? מה תרומתו
של פס הקול לעיצוב האווירה באותו קטע ?
תארו במילים שלכם את המפגש בשיינקין בין תומר ליעקב. למה, לדעתכם,
תומר בחר
להכניס קטע זה ?
זהה את [סוגי העימות] (קונפליקט) בסרט.
השווה בין סרט עלילתי לסרט תיעודי (דוקומנטרי). ערוך את ההשוואה על
פי טבלת
ההשוואה: העזר [בקטע הבא]
|
סרט עלילתי |
סרט תעודי |
קונפליקטים |
|
|
| דמויות |
|
|
| יחס לצופה |
|
|
| יחס למצלמה |
|
|
| התרחשות |
|
|
| מבנה עלילתי |
|
|
התייחסו לשני הקטעים הבאים: להצגת שכונת המגורים של השרוטים בפני
הצופים
(אזור, דרום-מזרח תל-אביב) ולמפגש בין יעקב לתומר בשיינקין - מפגש
מבעד
לזכוכית של בית הקפה-מסעדה "אצל אורנה ואלה" .
1) איזה תחושה מתעוררת אצלך לגבי המקום (אזור);
2) תאר כיצד תומר הימן, במאי הסרט, יוצר תחושה זו באמצעות פס הקול,
התאורה,
הרצף בין התמונות.
צפייה
סיכום ודיון
פעילויות העשרה
ערוך תחקיר קצר לסרט תיעודי (דוקומנטרי) על אדם או על תהליך חשוב
על הנקודות
הבאות: את מי תראיין (מהי הדמות); מה תשאל (הכן שלוש שאלות); היכן
יהיה הראיון
(מהו המקום, מהי הבמה); מתי תצלם (זמן); איזה פעילות המרואיין יעשה
בזמן הראיון?
לכתוב מכתב לתומר היימן (במאי הסרט) לפי הכתובת באתר הסרט.
לברר מה עושים היום גיבורי הסרט (למצוא את הדרך לבדוק זאת).
למתקדמים: בחנו את ציר ההתפתחות העלילתי עפ"י התסריט ההוליוודי
הקלאסי ומקמו
את השיא המרכזי על פני ציר זה:
ציר הזמן בכיוון התפתחות העלילה: (מתוך: קומן, חנה. (1995). לכתוב
תסריט :
ספר לימוד ותרגילים. המרכז לחנוך טכנולוגי, חולון, עמ'20 ).

קרא את הסיפור [משהו חמור מאוד הולך לקרות בכפר הזה] של גבריאל גרסיה
מרקס
וחשב מה הקשר בין הסיפור לסרט "תומר והשרוטים ?